Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

Dom to o wiele więcej niż tylko budynek. [...]Kupujemy marzenie, inwestujemy w miłość.

wpisy na blogu

Okna - jaka firma? profil? szyba?

Blog:  akacjowa
Data dodania: 2014-10-21
wyślij wiadomość
Witam, jak w temacie. Jakie są wasze typy okien do domu?
My tylko wiemy jedno jak na razie mają być białe ze szprosami i chyba tak na 90% z PCV.

Ale aby kupić okna to niestety taka wiedza to bardzo mało :/ dlatego pytamy się Was czym kierowaliście się kupując okna? Nasz dom ma być energooszczędny (na pewno nie pasywny), będzie ocieplany wełną 15 lub styropianem grafitowym 15 z tradycyjnym ogrzewaniem (ekogroszek lub pellet). Więc jak mam dobrać parametry okna do tak ocieplonego domu?

Będąc u jednego producenta zaproponował nam okna z profilem VEKA, o szerokości 7mm pięciokomorowe dwuszybowe firmy DAKO. Co o tym sądzicie?
9Komentarze
Data dodania: 2014-10-21 17:29:38
My mamy okna Veka 6-komorowe, 3-szybowe. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Cenowo nie wyszło to najgorzej więc polecamy. Macie może schemat przekroju okna?
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-22 13:26:02
przekroju nie mamy, poszliśmy się głównie pytać jaka różnica wychodzi między oknem większym a mniejszym... i chcieliśmy mniej więcej poznać cenę ile kosztują "dobre okna"
odpowiedz
Odpowiedź do grenada-dompasja
ciupan  
Data dodania: 2014-10-21 18:13:19
Polecam profile Schuco CT 70 Cava 5 komorowe i potrójne szyby. Cena może nie jest najniższa ale okna w eksploatacji są naprawdę bardzo dobre zarówno jeżeli chodzi o akustykę jak i termikę. Przy dużych rozmiarach należy uwzględnić dość sporą wagę. Dodatkowo proponuje zamówienie ciepłego montażu chociaż myślę, że w dzisiejszych czasach jest to już standardem. Przy konstrukcji domu z bloczków Ytong oraz dociepleniu styropianem gr 20cm (pow. użytkowa 178 m2) i bez jakiegoś oszczędzania na ogrzewaniu i ciepłej wodzie rok zamknąłem na poziomie niespełna 3 tys. zł (centralne ogrzewanie + woda). I tak na marginesie, wiem że o gustach się nie dyskutuje ale zrezygnowałbym ze szprosów, gdyż naprawdę ograniczają "dostęp światła". Oczywiście nie widziałem waszego projektu więc radę proszę traktować z dużym dystansem - dla niektórych projektów wskazane są szprosy np. gdy mamy do czynienia z konstrukcją w stylu muru pruskiego. Pozdrawiam.
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-21 19:18:46
my wybraliśmy okna z Oknoplastu 5 komorowe 3 szybowe. Zastanawialiśmy się nad 6 komorowymi ale uważam teraz, że dobrze wybraliśmy. Najważniejsze, żeby były 3 szybowe i dobrze zamontowane podstawa
odpowiedz
ekodom  
Data dodania: 2014-10-21 19:46:16
"Będąc u jednego producenta zaproponował nam okna z profilem VEKA, o szerokości 7mm trzykomorowe. Co o tym sądzicie?" Coś się chyba wam pomyliło Veka nie produkuje już systemów 3 komorowych najsłabsze obecnie to profile 5 komorowe skierowane pod pakiety dwu szybowe .Jednak pod ciężkie pakiety 3 lub 4 szybowe radzę wybrać okna 6 a nawet 7 komorowe . Jednak pamiętaj ,że profil jest ważny ale o jakości okien nie świadczy i niema z nią nic wspólnego ( taka sama część jak :szyba, okucie , zbrojenie , uszczelki i inne śrubki czy klamki ) Liczy się ,rzetelność i doświadczenie producenta całego okna ,a nie profilu (czyli tylko kształtownika ) Znam takich producentów co na tych samych profilach zrobią dobre inni mierne , jeszcze inni kompletnie złe okno . Często pryzmat ceny zaćmiewa umysł . Jak Ktoś ma dylemat czy wybrać producenta A lub B to niech sobie zada pytanie . Jakie okna by wybrał gdyby cena tych okien była taka sama ? Odpowiadając sobie uczciwie na to pytanie wyjdzie racjonalnie, które okna logicznie nasz umysł uznał za lepsze . Oczywiście drożej nie zawsze oznacza lepiej Jednak pojęcie taniej zazwyczaj oznacza gorzej, słabiej, tandetniej itd. Tak czy inaczej nie radzę brać pod uwagę tylko profilu i suchych deklarowanych parametrów . W oknie najważniejsze jest to aby oprócz tego że ma być ciepłe to ma się jeszcze prawidłowo otwierać i zamykać przez wiele lat zwłaszcza drzwi tarasowe. Pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-22 13:21:26
tak pomyliło nam się okna polecał 5 komorowe 2 szybowe, firma dako, wycena okien 11900,00zł brutto
odpowiedz
Odpowiedź do ekodom
ekodom  
Data dodania: 2014-10-21 20:15:17
Odnośnie szyb .To mają kilka cech Większość wie co to jest wsp Ug i że jest ważny im niżej tym lepiej . Niestety liczy się Lt czym wyżej tym lepiej bo mamy jaśniejsze szyby i zapalamy światła w domu później oszczędzając energię Rw czyli tłumienie hałasu im wyższy wsp tym lepiej (optymalnie na naszej szerokości geograficznej to pakiety Ug=0,5 Lt minimum 74 % Rw na poziomie 35-36 dB) Oraz waga pakietu szybowego wpływa na trwałość skrzydła zwłaszcza dużego .Im lżejsze tym lepiej bo okno jest mniej obciążone tym samym trwalsze . Obecnie powszechnie stosuje się szyby o grubości 4mm ciemne ale proste w produkcji , Pojawiają się już dużo lepsze szyby o grubości 3mm jaśniejsze i dużo lżejsze .Są już na świecie szyby o grubości 2 mm super lekkie i jasne jednak jeszcze kosmicznie drogie i w Polsce raczej żaden producent ich niestosuje ze względu na cenę .
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-22 13:24:11
o szybach nam nic nie mówiono, u Oknoplast powiedziano nam że mają specjalne szyby do okien skierowanych na północ ale Pan nie mówił o nich zbyt wiele bo więcej szczegółów powie nam na kolejnym spotkaniu, Pan od okien Dako mówił dużo ale mało zrozumiale więc byliśmy w szoku, że o oknach trzeba tyle wiedzieć
odpowiedz
Odpowiedź do ekodom
ekodom  
Data dodania: 2014-10-22 14:10:13
Te szyby w Oknoplaście to nowe trzyszybowe pakiety energooszczędne w najnowszej technologi 4Xglass bardzo jasne, lekkie, cieple, ciche itd . wiecej: http://www.oknoplast.com.pl/okna/akcesoria/szyby/4_xglass
odpowiedz

Zmiany w projekcie - jaki rozmiar okien?

Blog:  akacjowa
Data dodania: 2014-10-16
wyślij wiadomość
Witam
W tym tygodniu spotkaliśmy się z Panią Architekt, aby omówić dalszy ciąg planu domu. Postanowiliśmy go nieco zmniejszyć, tzn. głównie zależało nam, aby salon był ciut mniejszy niż wcześnie zakładaliśmy, więc z 28m kw. jest teraz 26m kw. co dla nas jest absolutni OK. Niestety kuchnia się zmniejszyła przez to o 1m kw. co troszkę mnie boli, więc jest teraz 12 m kw. co niby jest dużo, ale zawsze może być więcej :)
Jak wykonaliśmy wizualizację kuchni, to powinno się zmieścić wszystko to co sobie zamarzyliśmy. Więc na razie jest OK.

a oto rzut parteru
blog budowlany - mojabudowa.pl
Na rzucie nie ma tylko zaznaczonych drzwi od kotłowni, ale na pewno one tam będą.
Wyznaczony został ganek i weranda tylnia.
Na poddaszu jak pisaliśmy wcześniej będą tylko dwa pokoje wyszły one ponad 36m kw (po podłodze) co jest bardzo fajne :). Jeden pokój w przyszłości będzie można podzielić na dwa mniejsze pokoje (ok. 17 m kw. po podłodze), ale na chwilę obecną dwa pokoje na górze nam wystarczą. Wyznaczona została łazienka, powiększyliśmy nią o lukę 80cm za kominem, tam postanie pralnia.

oto rzut poddasza (na rzuci łazienka ma zła powierzchnię bo teraz jest nieco większa i jest pokazany podział jednego pokoju na dwa mniejsze pokoje)
blog budowlany - mojabudowa.pl
Dostaliśmy także wizualizację elewacji.
Elewacj bardzo mi się podobają, jest w 100% tym co chcemy mieć.

- od frontu (północ)
blog budowlany - mojabudowa.pl
-od części ogrodowej (południe) 

blog budowlany - mojabudowa.pl- od części ogrodowej (wschód)
blog budowlany - mojabudowa.pl
- od garażu i pomieszczenia gospodarczego (zachód)



blog budowlany - mojabudowa.pl
Nam to wszystko zaczyna się coraz bardziej podobać.

Jedyne co to głowimy się nad oknami. Jaki rozmiar wybrać? Wstępnie wybraliśmy dwa okna tarasowe 180/220, okna od frontu 120/150, okno łazienkowe 80/120, reszta okien 150/150. Okien połaciowych nie będzie (oj przepraszam jedno w łazience górnej). Okna mają być mniej więcej ustawione symetrycznie względem siebie.
I teraz powstał problem z oknami na górze bo... pokoje będą miały garderoby, które zostaną ulokowane w tych wnękach, które powstały co za tym idzie jedno okno ląduje w garderobie. Nam się to nie podoba, chcemy mieć garderoby bez okien i dwa okna w pokoju, co za tym idzie trzeba je przesunąć co już nie będzie symetryczne. Więc może dać trzy okna na górę 120/150 i jedno będzie w garderobie (jakoś to przeżyję) i dwa będą w pokojach. Jak będą dzieliła jeden pokój na dwa mniejsze pokoje to jedno okna zamuruję i będą wtedy w pokojach okna 120/150. Co o ty sądzicie? Głównie chciałabym poznać zdanie osób, które miały podobne dylematy.
 
10Komentarze
madic27  
Data dodania: 2014-10-16 12:47:17
najwazniejsze ze Wam sie podoba i pasuje idealnie!pozdrawiam...
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-16 16:14:30
nam się na razie podoba :) wiadomo ile ludzi na świecie tyle gustów :) pozdrawiamy również
odpowiedz
Odpowiedź do madic27
mania  
Data dodania: 2014-10-16 12:53:25
lepiej od razu podzielić pokoje potem to tylko kłopot będzie, my tez zrezygnowaliśmy z okien w garderobach
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-16 16:13:14
no wiadomo każdy większy remont w domu to mega wielki kłopot :), ale w założeniu ma być, że pokój na dole jest nasza sypialnią, a góra ma należeć do dzieci. Na razie nasza rodzinka to 2+1 więc podzielenie dużego pokoju na dwa mniejsze jest nam niepotrzebne..... bardziej teraz się zastanawiamy nad tymi oknami... czy uda się to robić aby były 3 okna 120/150 wtedy niestety w garderobie musi być okno lub dwa 150/150 i bez okna w garderobie ale za to okna nie będą symetrycznie tylko tak z boku
odpowiedz
Odpowiedź do mania
Data dodania: 2014-10-16 17:13:34
A dlaczego musi być symetrycznie?? My w projekcie celowo okna w salonie np umieszczaliśmy asymetrycznie :) Symetryczne to takie troszkę nudne, pospolite, grzeczne...Okna w garderobie bym nie chciała. Chyba że dachowe.. Po co w garderobie okno?
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-17 09:18:11
symetria musi być bo nam się tak podoba ... to chyba my jesteśmy bardzo nudni :) bo nasz dom ma wyglądem przypominać właśnie takie nudne pospolite domy :) Chcemy uniknąć okna w garderobie, ale nie wiemy jak to będzie z tą symetrią bo jak jednak żeby to wyglądało symetrycznie potrzebne będą 3 okna 120/150 to wtedy jedno wyjdzie w garderobie, jeżeli będą dwa okna 150/150 lekko przesunięte w jedną stronę tak żeby w garderobie nie było okna tylko dwa w pokoju i ta asymetria nie będzie rażąca to wtedy wybierzemy opcję w dwoma oknami ... mam nadzieję, że nasze rozumowanie jest jasne :/
odpowiedz
Odpowiedź do po-prostu-my
Data dodania: 2014-10-16 17:43:24
Czy dobrze widzę????
Że między szafkami w kuchni jest tylko 1,5m przejścia??? Uważam że to zdecydowanie za mało :( A te 4 szt czegoś to krzesła?? Proszę o legendę :)
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-17 09:26:44
tam gdzie jest "to coś - to są narysowane krzesła" i tam ma być wydzielona część jadalniana w kuchni, a ten prostokąt to stół, ale przesunięty i ta odległość 150cm to jest odległość między szafka stojącą, a stołem...... ogólnie na to nie ma co patrzeć bo kuchnia nie została tutaj wyznaczona i o niej będę pisać kiedy indziej. U nas będzie pole robocze w kuchni tylko na jednej ścianie. A czemu 150cm przejścia to mało?
odpowiedz
Odpowiedź do po-prostu-my
Data dodania: 2014-10-17 12:11:41
150cm przejście jest zupełnie wystarczające. Ale gdyby z obu stron były szafki a między nimi 150cm to za mało. Jak 2 osoby stanęły by przy blacie "na przeciw siebie" to z żadnej strony nie otworzysz szuflady albo szafki... Jedna będzie musiała się przesunąć... Mało wygodne i niepraktyczne
odpowiedz
Odpowiedź do akacjowa
Data dodania: 2014-10-17 12:29:32
Ile cm na najmniejszy stół dla 4 osób??? Chyba więcej niż 60cm... Więc tak czy inaczej za mało jest tam miejsca.... Zapytajcie pani architekt ale coś tu nie gra chyba :( nawet jak zrobicie blat i ustawicie 4 krzesła w rzędzie to jest ciasnoooooo
odpowiedz
Odpowiedź do akacjowa

Witamyyyyyyyy

Blog:  akacjowa
Data dodania: 2014-10-05
wyślij wiadomość
Witamy wszystkich, którzy tu zaglądną. Jesteśmy Ela i Piotrek, od grudnia 2013 roku planujemy budowę domu, ale dopiero teraz prace nad tą dużą inwestycją nabrały tempa :)

Budowa ma ruszyć wiosną 2015 mamy nadzieję, że z Waszym doświadczeniem i radami uda nam się stworzyć jedyny w swoim rodzaju dom dla naszej rodzinki. 



 
6Komentarze
Data dodania: 2014-10-05 15:47:12
Na bank... będziemy Was wspierać swoim doświadczeniem...i przygodami :) Z resztą zapraszam do lektury MB :) Zawsze jest coś ciekawego... :) Pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-06 11:29:32
dziękujemy :)
odpowiedz
Odpowiedź do rodzinna-budowa
Data dodania: 2014-10-05 19:56:07
Witamy i życzymy powodzenia :)
odpowiedz
dordar  
Data dodania: 2014-10-05 20:33:03
Witamy:)) Życzymy powodzenia i wytrwałości:))
odpowiedz
yoko1  
Data dodania: 2014-10-05 21:31:12
I my się z Wami witamy :) i życzymy Wam spełnienia marzeń o własnym domku :)
odpowiedz
madic27  
Data dodania: 2014-10-16 12:48:20
witam na blogu! trzyma kciuki za wasza budowe i pozdrawiam...
odpowiedz

Dom marzeń

Blog:  akacjowa
Data dodania: 2014-10-05
wyślij wiadomość
Rozpoczynając historię z budową domu nie sądziliśmy, że poszukiwania domu marzeń są takie trudne. Zawsze coś było nie tak w gotowym projekcie, dlatego zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny.
Zamysł domu - wiejska chatka z ganeczkiem i werandą od strony salonu. Prosta bryła, dach dwuspadowy. Bez szaleństw. Pomieszczenie przestronne, ale też nie za duże. Nasza prawie 10ar działka  nie pozwala nam na zbyt wiele. 
Nasza architekt zaproponowała nam poniższą koncepcję parteru. 

blog budowlany - mojabudowa.pl

Bardzo nam ta wersja przypadła do gustu. 
Jest w nim przestronny wiatrołap (4,29m kw,), klatka schodowa we wnęce, pod schodami zamierzamy zrobić spiżarkę, za schodami jest przestronna kotłownia (9,38m kw), dlatego taka duża bo chcemy ogrzewać dom paliwem stałym, pokój (14,34m kw) będzie jedną z sypialń, salon (​ 28,40 m kw) oraz kuchnia (13,4m kw).
Co sądzicie o takim rozmieszczeniu pomieszczeń?
Parter wychodzi ok 86m kw powierzchni użytkowej.
Nie wiemy czy to czasem nie za dużo?!
Chcemy na górze mieć tylko dwa pokoje sypialniane z garderobami oraz łazienkę, więc nie wiemy teraz czy czasem nie wyjdą za duże pokoje u góry.

Każda Wasza sugestia jest mile widziana.  
 
33Komentarze
Data dodania: 2014-10-05 12:48:58
Witamy nowo upieczonych inwestorów. Projekt bardzo fajny, jeżeli wam się podoba to realizować i nie pytać innych.
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-05 13:05:34
dziękujemy za miłe przywitanie :) i opinie... to bardzo trudna rzecz zdecydować się na coś co ma służyć całe życie... ma być przestronnie, ale też żeby nie wyszedł za duży ten domek... salon tak naprawdę na być tylko pokojem dziennym z sofą, fotelami, ławą i kominkiem to kuchnia ma być sercem domu, to w niej będziemy jadać posiłki i spędzać pewnie większość dnia.
odpowiedz
Odpowiedź do angelasanok
Data dodania: 2014-10-05 12:59:16
Weź pod uwagę że to wymiary przy podłodze. U góry chyba będziesz miała pokoje ze skosami więc optycznie wydadzą się mniejsze i mniej ustawne niż "normalne" pokoje. Przestrzeni nigdy za wiele.
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-05 13:09:37
wiemy, że pokoje na poddaszu są mniej ustawne dlatego chcemy mieć ściankę kolankową wysokości minimum 120 cm, nasza architekt radzi nam dać 130 cm, ale to już chyba za dużo :/ a jeżeli chodzi o przestrzeń to masz rację że czasem lepiej mieć więcej niż mniej... wiem na pewno, że pomieszczenia gospodarcze (schowki, spiżarki) są potrzebne w domu bo później to nie ma gdzie nawet mopa dać bo nie ma na niego miejsca
odpowiedz
Odpowiedź do gracjan--koncept
Data dodania: 2014-10-05 21:05:15
120 jest ok :)
odpowiedz
Odpowiedź do akacjowa
aresik  
Data dodania: 2014-10-05 15:12:02
witam wymiar domu macie podobny do naszego 10x11m zapraszam do mnie zobaczcie sobie jak to u mnie wygląda.Mamy podobne rozmieszczenie salonu i kuchni ,według mnie dom jest w sam raz dla 4 osobowej rodziny ,jest poprostu przestronny i nieskomplikowany pozdrawiam
odpowiedz
kinka
Data dodania: 2014-10-05 15:19:30
Rozmieszczenie bardzo fajne,przy tych wymiarach u góry wyjdą nawet 3 duże pokoje z łazienka i garderobą.
odpowiedz
jarba  
Data dodania: 2014-10-05 17:33:23
Witamy, Całkiem zgrabnie planujecie sobie rozkład pomieszczeń. Troszkę nie pasuje dostęp do kotłowni. Wy nie macie garażu razem z domkiem, ani kotłownia nie leży koło wiatrołapu a przez te pomieszczenia przeważnie wchodzi się do niej. Czyli paliwo stałe musicie przenosić przez połowę domku.
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-06 08:01:53
do kotłowni będą osobne drzwi przez które będzie wnoszony opał więc raczej nie powinno się nic wnosić i brudzić -- choć tak naprawdę życie pokaże co sie będzie w naszym domku dziać
odpowiedz
Odpowiedź do jarba
Data dodania: 2014-10-05 20:25:02
Pozwolisz że skrócę całe ohhh i ahh że jesteście, że fajni e itd… Pytasz o opinie mam nadzieje że się nie obrazisz a inni blogowicze nie zjedzą mnie żywcem za wyrażenie mojej szczerej opini. Koncepcja jest słaba. Jeżeli faktycznie rysował ją architekt to sugeruje zmienić architekta. Pierwsza sprawa koncepcja jest dość prosta/standardowa i nie powala więc trochę się dziwie że nie znaleźliście nic z gotowych projektów. Budynek jest dość symetryczny więc podejrzewam że Wasze 10arów jest też raczej w kwadracie i nie macie większych obostrzeń co do lokalizacji budynku na działce. W koncepcji brakuje okien więc uważam rysunek za niekompletny który ciężko poddać obiektywnej ocenie. Myślę że wybierając projekt indywidualny warto skupić się na pogodzeniu usytuowania pomieszczeń względem stron świata ora oczywiście naszych oczekiwań. Istotne czy wjazd macie od południa północy itd. Proponuję zapoznać się z krótkim artykułem http://www.projekty.domow.pl/poradnik/orientacja-budynku-wzgledem-stron-swiata.php Od siebie dodam że kuchnie lepiej umieścić od strony wschodniej. Wiadomo nigdy nie da się wszystkie zrobić idealnie i trzeba iść na ustępstwa.
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-05 20:37:53
Słaba z jakiego powodu????
odpowiedz
Odpowiedź do pruskinakaszubach
Data dodania: 2014-10-06 08:15:30
pozwolisz że odpowiem na każdy komentarz osobno bo tak chyba będzie czytelnie.... bardzo mnie cieszy fakt krytykanctwa bo w końcu chcę zasięgnąć opinii dobrych i złych :) 1. koncepcja ma być prosta wręcz dom ma przypominać stodołę :) - prosty , bez wykuszów, bez otwartych przestrzeni 2. dom ma być usytuowany północ - południe (wjazd na działke jest od północy), zatem kuchnia jest wschodnio-północna, a kotłownia będzie zachodnio-północna ze względu na to że na części zachodniej działki mamy garaż, a salon chcemy południowy bo taras będzie zadaszony To jaki dom by Cię powalił? No ciężko wybrać gotowy projekt bo w każdym było coś nie tak, a to minimalistyczna kuchnia (8m kw) a to salon 20m kw a to bez pokoju na górze, taniej i szybciej było nam zacząć rysować projekt od początku niż przekształcać projekt gotowy pod nasze potrzeby
odpowiedz
Odpowiedź do pruskinakaszubach
Data dodania: 2014-10-05 20:25:49
Wracając do Waszego planu. Sprawa wejścia do kotłowni którą poruszyła jarba. Nie wyobrażam sobie wnoszenia brudnego paliwa stałego przez korytarz, wszystko będzie brudne. Tu akurat prosta sprawa można dorysować dodatkowe drzwi na zew. Idąc dalej ta spiżarka? Musisz się zastanowić co chcesz tam trzymać mopy, miotły czy np. weki z konfiturami na zimę. Jeżeli to drugie to zamienił bym wiatrołap z klatką schodową. Moim zdaniem takie rozwiązanie umożliwia wejście bezpośrednio z kuchni do spiżarki. Schody musiały by być odbiciem lustrzanym chodzi o to by wejście do spiżarki nie wypadało w samym rogu kuchni tylko bliżej wyjścia (mam nadzieje że się jasno wyraziłem). Zamiana usytuowania wiatrołapu z klatką schodową umożliwi zrobienie drzwi bezpośrednio z wiatrołapu do kotłowni. W ten sposób nie potrzebujecie drzwi z kotłowni na korytarz. Idąc dalej tym tropem można przesunąć drzwi do pokoju tak aby znajdowały się w rogu pomieszczenia (otwierały by się do wnętrza pokoju tak jak to ma zazwyczaj miejsce ale to już kwestia gustu). Przesunięcie takie umożliwi powiększenie łazienki o jakieś 2,3m2 kosztem korytarza. I to właśnie ten korytarz mnie najbardziej boli. Powiem wprost co za partacz rysuje 10m korytarz kosztem innych pomieszczeń. Ja na waszym miejscu bym się nad tym zastanowił. Mówisz o ogrzewaniu na paliwo stałe domyślam się że jak większość Polaków szukasz po prostu tańszego rozwiązania. To zadaj sobie pytanie ile będzie kosztować ciebie ogrzewanie takiego korytarz w który służył będzie głównie do przemieszczania z punktu A do punktu B. Wielkie hole projektowało się w PRL lub w pałacach ale tam zazwyczaj pełnią funkcje mocno reprezentatywne.
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-05 20:51:47
Sporo cennych rad ale ze spiżarnią się nie zgodzę. Zrobienie jej pod schodami to praktyczne wykorzystanie miejsca pod nimi.. Kuchnia ma ponad 13m2. To naprawdę sporo i to co pani domu będzie musiała mieć pod ręką na pewno się w tej kuchni zmieści.. A jak zrobi zaprawy i będzie je miała w spiżarce pod schodami to korona z głowy jej nie spadnie jak 2 razy w tygodniu zrobi kilka kroków do spiżarki w celu wzięcia słoika ogórków :) Zrobienie wejścia z kuchni do spiżarki ogranicza możliwość zabudowania jej meblami ...
odpowiedz
Odpowiedź do pruskinakaszubach
Data dodania: 2014-10-05 21:05:16
Oczywiście jestem za wykorzystaniem tego miejsca np. u siebie mam toaletę pod schodami. Masz jakąś propozycje w takim wypadku przeniesienia drzwi kotłowni do wiatrołapu. (nie rysując wszystkiego od początku) Otwarcie kuchni umożliwia wstawienie półwyspu więc dodatkowe szafki będą. Dla mnie spiżarka przy kotłowni to wyższa temperatura w pomieszczeniu więc słabo nadaje się na trzymanie konfitur.
odpowiedz
Odpowiedź do po-prostu-my
Data dodania: 2014-10-05 21:09:55
Eeeeee wc pod schodami to tak wiesz :( Skosy, skosiki i taka kiszka. Poza tym inwestorzy planują na dole łazienkę a nie tylko wc. Gdyby schody dać w miejsce łazienki, łazienkę w miejsce kotłowni a kotłownię w miejsce schodów to wcale w spiżarce pod schodami nie będzie ciepło :)
odpowiedz
Odpowiedź do pruskinakaszubach
Data dodania: 2014-10-05 21:20:14
nie to WC to podałem jako przykład wykorzystania tutaj nie ma racji bytu u siebie mam takie WC tylko dla gości aby mi się nie krzątali niepotrzebnie po łazience (kibelek już mam zamontowany i głowa nie chaczę tylko mam schody z dwoma spocznikami nie zabiegowe. Twój pomysł tez dobry tylko wymaga pewnych zmian w powierzchni pomieszczeń. Zgodnie z przepisami dla paliw stałych. Kocioł o mocy do 25 kW powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu, możliwie centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Kocioł o mocy do 10 kW można zainstalować w pomieszczeniu niebędącym pomieszczeniem mieszkalnym, którego kubatura jest nie mniejsza niż 30 m3 i jednocześnie wynosi co najmniej 4 m3 na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła, jeśli jest zapewniony do niego dopływ powietrza w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła.
odpowiedz
Odpowiedź do po-prostu-my
Data dodania: 2014-10-06 10:27:31
Ja mam na dole tylko wc z umywalką właśnie dla gości i nie pod schodami - 2 łazienki na górze.
odpowiedz
Odpowiedź do pruskinakaszubach
Data dodania: 2014-10-06 08:29:18
1. tak jak odpisałam jarbie w zamyśle do kotłowni mają być drzwi osobno zrobione więc nic przez dom nie będzie wnoszone 2. twoją wizję zmiany umiejscowienia wiatrołapu z klatką schodowa braliśmy pod uwagę ale pojechaliśmy oglądnąć bardzo podobny dom gdzie właśnie klatka schodowa była umiejscowiona w tym samym miejscu co my mamy i wydało nam się że jakoś nie będzie nam przeszkadzało przejść się kawałek (w sumie to sekundę ) do spiżarki - w spiżarce chcemy trzymać bardziej weki ma być to miejsce obniżone o dwa stopnie i raczej chyba nie ma być tak ciepło 3. co do korytarza nam też się wydaje duży ale ogladając podobne projekty hole z reguły miały ok 8-10m kw - ale przy kolejnym spotkaniu z Panią Architekt powiem jej o tym i czy nie da się go zmniejszyć - dzięki za radę :)
odpowiedz
Odpowiedź do pruskinakaszubach
Data dodania: 2014-10-05 20:26:38
Niestety na tym niepoprzestanie krytykując ten projekt. Odnoszę wrażenie że słabo działa u Was komunikacja z architektem. Napisałaś że, kuchnia ma być sercem domu i tam będziecie spędzać większość czasu. Ok.- ja to rozumiem tak lubicie wspólnie mieszać w garkach, często jadacie wspólnie dzieci wracają ze szkoły odrabiają lekcje rozmawiacie przy tym itd… Osobiście zdaje mi się że kuchnia jest trochę mała do takiego trybu życia i nie stanie się sercem domu. Może Wasz model rodziny jest trochę inny np. Pani/Pan domu głównie gotuje ale nie chce być odcięty od życia rodzinnego i „na siłę” próbuje się wcisnąć to życie do kuchni. Napisałem te słowa specjalnie. Dlatego byście zauważyli że architekt, aby zaprojektować dom dla Was musi się wkraść w wasze myśli i Wasze życie wtedy projekt będzie szyty na miarę i sprosta Waszym oczekiwaniom. Ja sugerował bym otwarcie kuchni na salon i zastosowanie jakiegoś półwyspu lub nawet wyspy, ale możecie być przeciwnikami tego rozwiązania. Część ludzi nie chce rozchodzących nie zawsze przyjemnych zapachów po domu (choć w dobie dzisiejszych wyciągów nie jest już to takim problemem, no chyba że mieszkamy nad morzem i co trzeci dzień smażymy śledzie :) ) Po co ta ścianka u Was? Dla mnie to jakaś sprzeczność, bo drzwi do kuchni i tak nie planuje.
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-06 08:42:42
oj tu się z tobą nie zgodzę, i bardzo sarkastycznie to wszystko napisałeś no bo piszesz o otwieraniu kuchni na salon, a wtedy gary są w całym domu ... kuchnia prawie 14 m kw jest spora i spokojnie można zagospodarować ją tak aby była przytulna i stanowiła centrum życia rodzinnego (wspólne śniadania, obiady, picie kawki - bo tu o nich jest głównie mowa) Kuchni nigdy nie otworzę na salon i nie chodzi nam tu o smród, głównie chcemy mieć kuchnie zamknięto żeby nie wchodzić sobie w pardę jak np. Piotrek wróci z pracy, a ja będę przyjmowała gości w pokoju dziennym, to on bez skrępowania odgrzeje sobie obiad nikt mu ma ręce wtedy nie będzie patrzył - dlatego kuchniom otwartym mówię zdecydowane NIE
odpowiedz
Odpowiedź do pruskinakaszubach
Data dodania: 2014-10-06 15:45:13
Przepraszam, nie mogłam obojętnie przejść obok Twoich ociekających sarkazmem komentarzy! Eli architekt to i mój architekt , są to nasze pierwsze koncepcje, szukamy tu porad, inspiracji, cennych uwag, krytyka jest bardzo ważna, bo zmienia nam punkt widzenia, ale tylko ta na poziomie ! Twoja natomiast wywołuje niesmak! Z jaką łatwością potrafisz podważyć kompetencje architekta na podstawie pierwszej koncepcji, nie znając innych jej osiągnięć … niesamowite. Nie omieszkałam przejrzeć Twoich pierwszych postów i tak jak u Ciebie tak i u nas to początki początków :) Wybrałyśmy architekta , której prace tj. domki już stoją ludzie w nich mieszkają, mogliśmy je zobaczyć na oczy i mogliśmy usłyszeć opinie ich mieszkańców :) naprawdę to jest bezcenne. W wygodnych domkach powyżej 120 metrów2, które posiadają dodatkowy pokój na dole, hol 7-9metrów2 jest naprawdę optymalny dla 4 osobowej rodziny, sama obecnie posiadam 9 metrowy i nie wyobrażam sobie aby był mniejszy. Życzę wszystkiego dobrego i udanej inwestycji .
odpowiedz
Odpowiedź do pruskinakaszubach
Data dodania: 2014-10-05 20:44:29
86m powierzchni na parterze to tak akurat :) Do tego góra i będzie super. Układ pomieszczeń bardzo fajny. Otworzyłabym kuchnię na salon- będzie przestronniej. Dla mnie mało miło byłoby siedzieć w kuchni podczas gdy inni siedzą w jadalni albo salonie :) Umiejscowienie kotłowni bym przemyślała. Jak ma być paliwo stałe to "zapachy" będą wpadać do domu. Gdyby wejście do kotłowni było w wiatrołapu byłoby dużo lepiej.Jest to do zrobienia :)
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-06 08:53:41
dzięki za debatę z pruskinakaszubach :) każda rada jest dla na cenna --- choć kuchni nie otworzymy na salon czas na goni chcemy na wiosnę 2015 zacząć stawiać mury więc trzeba się na coś zdecydować.... znajomi nam mówią że nawet projekt indywidualny ma też swoje błędy bo niczego się nie przewidzi .......... i w praniu wyjdzie czy będzie ten dom funkcjonalny czy nie o tym wejściu z wiatrołapu do kotłowni to już nie wiem sama pierwotnie tak zakładaliśmy, ale większość osób nam odradzała takie rozwiązanie bo będzie się brudził wiatrołap, a w nim w zamyśle ma być ławeczka i wieszaki na odzież wierzchnią, więc drzwi do kotłowni tylko pomniejszą jego przestrzeń... dlatego decydowaliśmy się na dodatkowe drzwi i kotłownie z boku.... ehhh budowanie domu jest zbyt skomplikowane ... chciałabym już móc wykańczać dom :)
odpowiedz
Odpowiedź do po-prostu-my
Data dodania: 2014-10-06 10:19:38
Nie namawiam na otwieranie ale tą samą rzecz możesz uzyskać otwierając kuchnię a robiąc salon i jadalnię z kuchnią w kształcie litery L. Wtedy osoby w salonie nie zobaczą co się dzieje w kuchni :) Tak właśnie rozrysowaliśmy swój domek :) Co do kotłowni i wejścia z wiatrołapu. Nie mam doświadczenia swojego. Ale moja siostra ma kotłownię i przejście do wiatrołapu. Kurtki są czyste mimo że wiszą dokładnie na tej ścianie na której są drzwi do kotłowni- tuż obok :) Też robimy indywidualny i uważam że dla nas to było najlepsze wyjście :) Bryła też prosta- z garażem 2-stanowiskowym
odpowiedz
Odpowiedź do akacjowa
Data dodania: 2014-10-06 11:28:10
chyba mam za mała wyobraźnie? Jak litera L?? z której strony wchodzi się do kuchni? Czyli mam rozumieć, że jadalnia łączy się z salonem? a część robocza jest zakryta??? Co do kotłowni to też nie mam z tym doświadczenia mi to w sumie wsio ryba jak się będzie do niej wchodzić czy z wiatrołapu czy z osobnego wejścia...my się zdecydowaliśmy na indywidualny bo jak parę architektów zrobiło nam wycenę domów gotowych po naszych zmianach to taniej wyszło nam zamówić indywidualny projekt.... my nie mamy z precyzowanych wymagań ma być to po prostu "ciepły domek:, nieduży, ale wygodny :) My garaż już mamy więc teraz potrzebny mam dom. Wcześniej myśleliśmy nad domem parterowym do 100 m kw, ale jakoś wyszło w praniu że robimy parter poddasze ciut większe :)
odpowiedz
Odpowiedź do po-prostu-my
Data dodania: 2014-10-06 11:59:52
Gdybyś zlikwidowała ściankę między kuchnią a salonem i między salonem a pokojem to będzie litera L :) Np: http://ladnydom.pl/budowa/51,106566,5424793.html?i=2
odpowiedz
Odpowiedź do akacjowa
Data dodania: 2014-10-06 12:01:34
albo tu : http://kobieta.wp.pl/kat,26279,title,Salon-z-kuchnia-i-duze-drzwi,wid,9997597,wiadomosc.html?ticaid=11392c
odpowiedz
Odpowiedź do akacjowa
Data dodania: 2014-10-06 08:45:18
pruskinakaszubach bardzo dziękuję za twoje krytykanctwo :) bo czujniejszym okiem patrzę na projekt, a kwestię holu obgadam z Panią Architek
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-08 09:17:37
nie ma za co -zawsze do usług :) a co do moich wpisów do bierz wszystko z przymrużeniem oka. Wasz dom napewno będzie piękny mi bardzo podobają się wiejskie klimaty w stylu stodoły - sam chciał bym osiągnąć podobny efekt. Trzymam kciuki i powodzenia
odpowiedz
Odpowiedź do akacjowa
kinka
Data dodania: 2014-10-06 09:25:00
Szczerze mówiąc dopiero teraz zwróciłam uwagę że to projekt indywidualny,bo układ jest bardzo standardowy i pełno jest takich projektów,chociażby projekt tosiek,ula itp.To wam ma się podobać.My kupiliśmy gotowy projekt na który potem naniesiono zmiany i kosztowało to 2 razy mniej niż projekt indywidualny.
odpowiedz
aresik  
Data dodania: 2014-10-11 22:01:59
Ja tez mam kuchnie zamkniętą i nie zamieniłabym jej na otwartą taka mi się podoba i już.Rzeczywiście zamieniłabym miejscem,schody z wejściem. Wejście do kotłowni zrobiłabym w wiatrołapie a nie w domu.a drzwi w kotłowni bardzo fajna sprawa mam i polecam :)
odpowiedz
Data dodania: 2014-10-11 22:29:08
To się okaże jak zamieszkacie ;)
odpowiedz
Odpowiedź do aresik
akacjowa
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 5149
Komentarzy: 68
Obserwują: 3
On-line: 9
Wpisów: 7 Galeria zdjęć: 11
Projekt INDYWIDUALNY
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - wśród drzew Akacji
ETAP BUDOWY - I - Fundamenty
ARCHIWUM WPISÓW
2016 maj
2015 lipiec
2014 październik

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu INDYWIDUALNY:
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 436
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 409
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 137
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 113
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń